2023’ün yıldızı Taylor Swift ağırlığını koydu: Plak satışları zirvede

British Phonographic Industry (BPI) tarafından yapılan bir analize göre, bu yıl yaklaşık 5,9 milyon adet plak satıldı ve satışlar son on yılda şimdiye kadarki en hızlı artışını gösterdi.

Kayıtlı müzik endüstrisinin ticari organı, plak kayıt satışlarının 2023’ün ilk 51 haftasında yüzde 11,7 arttığını söyledi. Bu, bir önceki yıl satışlardaki yüzde 2,9’luk artışın yaklaşık dört katı olarak kaydedildi.

Resmi Grafikler Şirketi’nden alınan verileri kullanan BPI, Swift’in “1989”unun (Taylor’s Version) 2023’te en çok satan plak olduğunu ortaya çıkardı.

Onu Stones’un yeni albümü “Hackney Diamonds” izledi ve Lana Del Rey’in “Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd” albümü üçüncü oldu.

Swift ayrıca “Speak Now” (Taylor’s Version) ile dördüncü sırada yer alırken, listede Fleetwood Mac’in klasik Rumours’u yer aldı.

Blur’un sekiz yıldır ilk yeni albümü The Ballad of Darren altıncı sırada yer alırken, bunu Pink Floyd’un The Dark Side of the Moon, Swift’in Midnights, Olivia Rodrigo’nun Guts’ı ve Lewis Capaldi’nin Broken By Desire To Be Heavenly Sent takip etti.

CD’ler de yıl boyunca yaklaşık 11 milyon adet satılarak yaklaşık on yılın en düşük oranını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x