Pakistan Başbakanı İsrail’in Gazze’deki Hastane Saldırısını Kınadı

Pakistan’da geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Ka kar, İsrail’in, Gazze’de el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıyı “katliam” olarak nitelendirerek en güçlü şekilde kınadı.

Başbakan Kakar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ihtiyacı olanlara sığınak görevi gören el-Ehli Baptist Hastanesini hedef almanın insanlık dışı bir eylem olduğunu belirterek İsrail’in saldırısını “katliam” olarak nitelendirdi.

Saldırıyı en güçlü şekilde kınayan Kakar, bunun insan hakları ve insani hukukun büyük bir ihlali olduğunu vurguladı.

İsrail’in savaş suçları sebebiyle sorumlu tutulması gerektiğini kaydeden Kakar, ayrım gözetmeden hedef almanın sona ermesini istediklerini belirtti.

Bu şiddeti durdurması ve sorumluların hesap vermesini sağlaması için uluslararası toplumu hızlı şekilde harekete geçmeye çağıran Başbakan Kakar, İsrail’in işgaline arka çıkanların, bu ülkenin Gazze halkına karşı yürüttüğü terör kampanyasında İsrailli yetkililere cezasızlık sağlayan politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğini ifade etti.

İsrail- Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 304’ü asker 1405 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 3 bin kişinin öldüğünü, 12 bin 500 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 62 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda 8 Hizbullah, 2 İslami Cihat üyesi, 1 gazeteci, 2 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Son olarak, İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği saldırıda en az 500 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x