Samsung’dan giyilebilir teknoloji atağı: Yüzükten robota yeni ürünler

Samsung, Barselona’da düzenlenen MWC 2024’te ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Güney Koreli teknoloji devi, alışılagelmiş ürün kategorilerinin biraz dışına çıkarak giyilebilir teknolojiler alanında yenilikçi ürünlerini tanıttı. Bu ürünler arasında sağlık takibi için tasarlanmış Galaxy Ring, Apple Vision Pro’ya rakip olarak geliştirilen XR adlı bir kulaklık ve yürümekte zorluk çekenlere yardımcı olmak için tasarlanmış Botfit adlı giyilebilir bir robot bulunuyor.

Botfit, kullanıcının hareket kabiliyetini artırmak ve günlük aktivitelerini desteklemek üzere geliştirilmiş bir robot. Nörolojik hastalıklar, kas-iskelet bozuklukları ya da yaşlanma gibi sebeplerle yürümekte zorlanan bireyler için tasarlanmıştır. Samsung, bu ve benzeri durumlarla karşılaşan insanların daha rahat ve bağımsız bir yaşam sürdürmelerini hedefliyor. Botfit’in ürün geliştirme aşaması tamamlandı ve bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde seri üretime geçilmesi, yıl sonu veya 2025’in başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. İlk etapta 100.000’den az ünite üretilmesi planlanıyor.

Samsung’dan giyilebilir teknoloji atağı: Yüzükten robota yeni ürünler

Diğer bir yenilik ise Galaxy Ring. Samsung, bu ürünle birlikte, yüzüklerin sadece aksesuar ya da sadakat simgeleri olmaktan çıkıp akıllı birer teknolojiye dönüşmesini sağladı. Galaxy Ring’in temel amacı, uyku ve sağlık verilerini takip etmek. Şirketin açıklamasına göre, yüzük tek bir şarjla 9 güne kadar kullanım sunuyor ve IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı. Ayrıca, gelen aramalar, mesajlar ve bildirimler için kullanıcıyı titreşimle uyaracak. Müzik kontrolü, sunum kontrolü ve sesli asistanlarla etkileşim gibi işlevler de sunacak. Galaxy Ring’in fiyatı henüz resmi olarak açıklanmadı, ancak sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Samsung, ayrıca Apple’ın kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü Vision Pro’nun etkisine karşılık olarak, MWC 2024’te XR adını taşıyan bir kulaklık sergiledi. Samsung, Google ve Qualcomm ile işbirliği içinde geliştirilen ürün, mikro OLED ekran ve 8 kamera yanı sıra bir ToF sensörüne sahip olacak. Vision Pro gibi, göz hareketleri, sesli komutlar veya el hareketleri ile kontrol edilebilecek. Resmi fiyat bilgisi henüz mevcut değil, ancak yıl sonuna doğru açıklanması ve 2025’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x