İsrail’in Refah’a saldırı planıyla riske attığı anlaşma: Camp David

İsrail’in, 129 gündür yoğun hava saldırılarının yanı sıra kuzey ve orta bölgelerinde karadan işgal operasyonları yürüttüğü Gazze’de, Filistinli nüfusun büyük bir bölümünün sığındığı güneydeki Refah bölgesine de karadan operasyon yapacağını açıklaması Mısır’ın tepkisini çekti.

Gazze’nin güneyinde Mısır sınırında bulunan Refah kentine yönelik işgal planının icra edilmesi durumunda, yerinden edilerek Refah’a sığınan 1 milyon 400 bin Filistinlinin Mısır sınırına akın etme ihtimali söz konusu.

Camp David Anlaşması kapsamında, Mısır, Sina Yarımadası’nda tekrar kontrolü sağlarken “Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere meşru haklar tanınması” da anlaşmanın temelleri arasında yer alıyor.

Kahire yönetimi, Refah’a yönelik İsrail operasyonunun Mısır’a ve Gazze Şeridi’ne muhtemel etkisi dolayısıyla Tel Aviv’e tepki gösterdi. İsrail devlet televizyonunun haberine göre Mısır, Refah’ın karadan işgal edilmesi durumunda barış anlaşmasını askıya alacağını İsrail’e bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Refah kentine yönelik kara saldırısının “vahim sonuçları olacağı” uyarısında bulunarak, “Gazze’deki son güvenli bölge olması hasebiyle 1,4 milyondan fazla kişinin sığındığı kentin hedef alınmasının engellenmesi için tüm bölgesel ve uluslararası çabaların birleştirilmesi gerektiğini” vurguladı.

İsrail’in Refah kentine karadan saldırı düzenlemesi durumunda, bölgeye yığılmış 1,4 milyon Filistinlinin saldırıların hedefi olmasından ve bölgeye insani yardım girişinin tamamen durmasından endişe ediliyor.

ORTA DOĞU BARIŞINDA KRİTİK ADIM

Kahire ve Şam yönetimlerinin İsrail’in 1967’de işgal ettiği Golan Tepeleri (Suriye) ile Sina Yarımadası’nı (Mısır) geri almak amacıyla İsrail’e karşı başlattığı 1973’teki Yom Kippur Savaşı, Arap ülkeleri ve İsrail’in cephede çarpıştığı son savaş oldu.

Bu savaş sonrasında, dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı Menahem Begin arasında 1979 yılında ABD’de imzalanan Camp David Anlaşması da Arap ülkeleri ve İsrail arasındaki “ilk normalleşme anlaşması” oldu. Anlaşma ülkede tepkilere neden olurken, Sedat 1981 yılında, bir tören sırasında Mısır ordusunda görevli Halid el-İslambuli ve arkadaşları tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

Anlaşmayla birlikte Sina Yarımadası Mısır’ın egemenliğine geçerken, İsrail, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistinlilere “meşru haklar sağlanmasını” kabul etti.

İsrail’in Gazze’nin Refah bölgesine yığılan Filistinlilere yönelik kara operasyonu yapması durumunda, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda güvenliğin tehlikeye girebileceği ve Gazze’deki Filistinlilere yaşam hakkı tanınmayacağı endişesi Camp David Anlaşması’nın temellerini sarsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x